A Fonyódi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Nonprofit Közhasznú Kft. pályázatának köszönhetően Európai Uniós támogatásból finanszírozott beruházás veszi kezdetét, melynek összköltsége 458.225.859 Ft.
A DDOP-2.1.1/D-12 “Turisztikai attrakciók és szolgáltatások fejlesztése“ című pályázat keretein belül megvalósul: a Sándortelepi strand rekonstrukciója, a Bélatelepi kishajó kikötő korszerűsítése és bővítése, valamint a Kripta-villa funkcióbővítő rekonstrukciója.
A pályázat megvalósításának tervezett kezdési időpontja 2013. március 1., mely várhatóan 24 hónap alatt megvalósul, így a tervezett befejezési időpontja 2015. február 28.
A projekt elszámolható teljes összköltsége 458.225.859 Ft, melyből az igényelt támogatás összege 344.953.522 Ft, míg az önerő 113.272.335 Ft, a támogatási arány 75,28%.
Sándortelepi strand család-gyermekbarát szempontú rekonstrukciója komplex akadálymentesítéssel:
A strand átalakításának fő célja a korszerűsítés és bővítés vonzóbb élményelemek elhelyezésével, fő hangsúlyt helyezve a kisgyerekes családok és mozgássérültek igényeinek kielégítésére. A beruházás főbb részei a 2 korosztályos, többféle élményjátszóterek kialakítása, különféle napozó és pihenő felületek, sétányok, öltözőkabinok és kültéri zuhanyok elhelyezése, homokos fövenystrand és benyúló kis szigetek létrehozása. Továbbá a kiszolgáló épületek funkcióbővítő felújítása, és parkoló kialakítása. Az érintett összterület 28.356 m2.
Látványtervek a Sándortelepi strand átalakításáról
Bélatelepi kishajó kikötő rekonstrukciója és bővítése:
A bővítés hatására a jelenlegi 120-ról 175 csónakférőhelyre növekedne a kikötő befogadó képessége, mely a délnyugati medencerészen lehetőséget nyújtana kismerülésű (2-2,8 dm) vitorlások elhelyezésére is. Összességében 103 kishajó kikötésére válik alkalmassá (80 db csónak, 13 db 9 m-es vitorlás, 10 db 7 m-es vitorlás). Főbb projektelemek lesznek: a járófelületek-burkolatok felújítása és bővítése, vendégmóló létrehozása kikötői stég építésével, kőrakatos móló megerősítése, és megfelelő elektromos energia vételezési pontok kialakítása. Szükségessé vált a kikötő medence kotrása is, a számított kubatúra 772 m3.
Kripta-villa funkcióbővítő rekonstrukciója:
A meglévő épület átalakítására, átépítésére és modernizálására fog sor kerülni, mely során a bemutatóhelyhez fognak mosdót kapcsolni a földszinten, és kialakítanak egy fogadó teret is hozzá. Az emeleti részen kiállító teret rendeznek be, mely élő műterem lenne interaktív foglalkozásokkal, és alkalmas lenne kulturális rendezvények megtartására is. A látogatók előtt újra megnyílik majd a tetőterasz a kivezető lépcső használhatóvá tételével. Az épület egyes helyiségei funkcióváltáson mennek át, sor kerül külső-belső felújításra.
Képek a Sándortelepi strand átalakításának első szakaszáról
Kialakításra került különféle napozó és pihenő felületek, sétányok, öltözőkabinok és kültéri zuhanyok elhelyezése, homokos fövenystrand és benyúló kis szigetek létrehozása. A partvédőműveket elbontották és mögötte homokkal fedett lidót alakítottak ki a parti részen. Ez a törekvés segít visszaállítani – ha csak csekély hányadban is – a tó eredeti állapotát, és minden újabb fövenyes partszakasz egy kicsit növeli is a tó mederterületét, elősegítve a víz öntisztulását is.
A strandfejlesztésről készült televíziós összeállítások az alábbi linkeken érhetőek el.
http://youtu.be/4eeu_kGOXzc
A fejlesztések több ütemben valósulnak meg. A Sándor-telepi strand közvetlen vízparti szakasza már elkészült. Burkolt sétányt és belső útfelületeket alakítottak ki, napozópadokat, ülőfalakat, öltözőkabinokat és zuhanyokat valamint új stégeket helyzetek ki. Ezen a részen kialakított pihenőfelületek füvesítése is megtörtént továbbá padok, ivó kutak, hulladékgyűjtők továbbá a tájékozódást segítő orientációs táblák is helyet kaptak.
A strand keleti oldalán, beton partvédmű helyett, hosszan elnyúló homokos fövenyszakaszt hoztak létre, amelyből eddig a Balaton parton nagyon kevés készült. A zöldfelületű szigetekkel tarkított föveny, elsősorban a kisgyerekeknek illetve kisgyerekes családok számára biztosít ideális fürdőzést.
További újítást jelent, hogy 2-6 illetve 6-10 éves gyerekek számára megosztott, korosztályos játszótereket alakítanak ki, amelyek mozgáskorlátozottak számára is játszóeszközöket biztosítanak. A játszószerek alatt részben ütéscsillapító gumi, részben eséscsillapító homok burkolat készült.
A strand szolgáltatásait bővíti egy szabványos strandfoci – strandröplabda pálya kialakítása is, amely nem csak napközben, hanem – a pálya köré felszerelt világítás következtében – este is lehető teszi a sportesemények lebonyolítását.A munkálatok során a strandhoz tartozó parkoló is kialakításra került, megkönnyítve ezzel a családok, mozgássérültek és busszal érkező csoportok parkolási lehetőségeit. A parkoló két bejárattal illetve kijárattal rendelkezik, fizetős automata sorompós rendszerrel felszerelve. Közel 70 új parkolóhelyet alakítottak ki.
A munkálatok folytatásával egy vizes élményjátszótér is épül, illetve a rekonstrukció utolsó szakaszához tartó feladatokat fejezi be a kivitelező. A tavaszi munkálatok során a strand területén található kiszolgáló épület bővítése is elkezdődött. A kibővített épületben kerül elhelyezésre a strandot üzemeltető dolgozók öltözője, pihenője, a működéshez szükséges tároló helyiségek. Ugyanitt akadálymentes öltözőt, zuhanyzót, mosdót és pelenkázót alakítanak ki.
Megkezdődött a zöld felületek kialakítása is. A talaj javításának érdekében jó minőségű termőréteget terítenek el, ezt követi a füvesítés.
Kripta-villa funkcióbővítő rekonstrukciója.
A helyi kultúrtörténeti műemlék Kripta-villa az átépítést követően számos új funkcióval bővül és megújulva fogadja a helyi kulturális élet iránt is érdeklődő turistákat. A kulturális látványosságot jelentő Kripta-villa rekonstrukciójával a szezonon kívüli programok, illetve a térségi művészeti-kulturális bemutatkozási lehetőségek száma növekszik.
A Kripta-villának jelenlegi állapotában nincs kiemelkedő turisztikai attrakció értéke. A rekonstrukciót követően meghosszabbított nyitva tartásával, időszaki kiállításokkal, szervezett kulturális rendezvényekkel és műhelyfoglalkozásokkal nem csak nyáron, hanem egész évben várja majd a látogatókat.
Az épület földszintjén kialakításra kerül egy fogadó tér és a mosdó. Az épület emeleti részén kap helyet egy kiállító tér, amely egyben élő műterem is lesz, ahol a turisták láthatják az alkotás menetét és végső eredményét, a műalkotásokat. Itt lehet majd interaktív műhelyfoglalkozásokat (képzések, csoportos foglalkozások, alkotótábor), illetve kulturális rendezvényeket (időszaki kiállítások, szakmai rendezvények) is tartani.
Az épület egyik leglátványosabb attrakciója, maga az épület tetőterasza, illetve a tetőtéri kilátás, amely újra megnyílik majd a látogatók előtt.
Az épület a felújítással, porotherm rendszerű födémet- és új mellvéd falat kap. A földszint és a tetőtéri szint közötti födémet egy vasalt betonlemezzel erősítik meg. A földszinttől a tető szintig új lépcsők készítésével biztosítják a feljutást. Az épület egyes helyiségei funkcióváltáson mennek át, a régi nyílászárókat és az épület helyiségeinek padló- és fal burkolatait lecserélik.
Az épület megközelíthetőségét egy acél szerkezetű rámpasor segítségével a mozgásukban akadályozottak részére megkönnyítik. A pinceszinten átalakítás nem történik.
A Bélatelepi kishajó kikötő rekonstrukciója.
A Bélatelepi strand csónak és vitorlás kikötője elsősorban a vízisportok kedvelői számára jelent egyedi vonzerőt. A strand és kishajó kikötő régi múlttal rendelkezik. Rekonstrukciója és bővítése után korszerű körülmények között, másfélszer annyi csónak illetve vitorlás befogadására képes mint eddig. A vitorlázók és horgászok nemcsak a nyári szezonban, hanem azt megelőző illetve követő időszakban is igénybe vehetik a megújult kikötő szolgáltatásait. A hajók villamosenergia ellátását kulccsal zárható energiaoszlopok biztosítják.
A kikötőn végzett munkálatok a csónak és hajótulajdonosok kényelmét szolgálják. A bejáratnál a hullámtörő kőszórásokat visszarendezték, összesen 74 folyóméteren, továbbá kotrást végeztek a két medencében, 1100 m3–en. Felújításra kerültek a mólószárak faborításai, a délnyugatin 40 fm, míg az északnyugati mólószáron 47 fm hosszon. A kikötőhelyeknél a régiek helyett 23 új kikötő-bikát telepítettek. Újdonság, és egy régi hiányosságot orvosolnak a kihelyezett energiaoszlopok, melyek hajók energiaigényét hivatottak megoldani, 207 fm töltőkábellel, és 7 db csatlakozási hellyel.